В Україні поки зберігається достатньо потужна система централізованого теплопостачання, що існує не тільки у великих, але також у середніх та подекуди у малих містах та охоплює тими чи іншими видами послуг близько 35-40% (за деякими оцінками- до 50%) населення. За оцінкою експертів ГО “АВЕ”, обсяг виробництва теплової енергії для потреб ЦТ становить близько 6,2 млн. т н.е.

Протягом останніх років постійно спостерігається зменшення обсягів використання теплової енергії в централізованому теплопостачанні. Вже близько двох десятків міст перейшли на автономне та індивідуальне опалення споживачів. Таких міст в Україні вже близько двох десятків. Повністю перейшли на автономне та індивідуальне опалення міста Закарпатської області.

Найбільш розвинене централізоване теплопостачання у промислових районах центру, сходу та південного сходу України. Загалом є 5 областей, які забезпечують близько 60% від загального обсягу послуг централізованого теплопостачання в Україні. Це Київська, Харківська, Дніпропетровська, Донецька та Запорізька області. Ці області також мають найбільшу концентрацію промислових підприємств, що потенційно можуть бути джерелами вторинних теплових ресурсів для потреб теплопостачання, що загалом сприяє можливості використання теплових ВЕР промислових підприємств для централізованого теплопостачання.

Найбільш перспективними з точки зору наявності потенціалу геотермальних джерел є ділянки на сході України (межують з кордонами Харківської, Донецької, Луганської та Дніпропетровської областей), а також Закарпатська область, північ та схід Кримського півострова. Також перспективними є великі частини Полтавської та Харківської областей, частини Чернігівської, Сумської, Київської, Черкаської, Дніпропетровської Донецької, Луганської, Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей, а також частини Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької областей, центральна та південна частини Кримського півострова.

Ресурси геотермальної теплоенергетики України, найбільш готові для освоєння (з температурою води 60–80 °С), становлять понад 1 ГВт теплової потужності. Найперспективніші регіони – Закарпаття, Сумська, Чернігівська, Херсонська та Полтавська області. Тепловий потенціал існуючих 34 геотермальних свердловин України при використанні в системах геотермального теплопостачання та ГВП (температура термальної води- 60–70 ˚С) становить 240,7 тис. МВт∙год/рік, що еквівалентно 23 млн м3 природного газу на рік.

Проведений аналіз стосується ситуації до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року. Також він не включає аналіз щодо території АР Крим, частин Донецької та Луганської областей, окупованих РФ в 2014 році.

Завантажити “Аналіз потенціалу використання вторинних теплових ресурсів та геотермальної енергії для централізованого теплопостачання в Україні” українською

Завантажити “Аналіз потенціалу використання вторинних теплових ресурсів та геотермальної енергії для централізованого теплопостачання в Україні” англійською