Україна проголосила незалежність 24 серпня 1991 р. Наступного 1992 р. країна підписала Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату та приєдналась до спільних зусиль країн щодо запобігання змінам клімату. Після цього відбулася ратифікація РКЗК ООН у 1996 році та Кіотського протоколу до неї у 2004 році, приєднання до Енергетичного співтовариства у 2010 році, підписання Угоди про асоціацію з ЄС та затвердження Національних планів дій щодо відновлюваної енергетики у 2014 році та енергоефективності у 2015 році. З 2016 року Україна є учасницею Паризької угоди, демонструючи розуміння того, що зміна клімату є реальною і що сталий розвиток є важливим для її майбутнього.

Хоча з 1992 році були докладені значні зусилля, але в 2020 році зростає враження про рух України в енергетичному секторі у напрямку, протилежному кліматичним цілям ЄС. За останній рік Україна припинила роботу над Концепцією Зеленого енергетичного переходу – урядового документу, який мав за мету перехід сектору енергетики України до використання 60% ВДЕ в загальному постачанні первинної енергії в 2050 році. Більше того, Україна має борг за електроенергію, вироблену з ВДЕ, петицію низки народних депутатів щодо неконституційності механізму “зеленого” тарифу, планує добудувати два блоки АЕС до 2025 року та надає мільярдні субсидії на підтримку вугільної галузі. Не побудовано жодного МВт маневреної генерації чи систем накопичення та зберігання енергії, не створено ефективного механізму залучення інвестицій, досі не запущено електронні аукціони з державної підтримки проєктів з ВДЕ.

У цьому дослідженні автори проаналізували стан переходу України до сталої енергетики, включаючи національні стратегічні документи та альтернативні сценарії, визначили існуючі бар’єри, що перешкоджають цьому переходу, та підготували пропозиції щодо пріоритетних заходів, які, на наш погляд, слід вжити для здійснення переходу до сталої енергетики в Україні.

18 листопада 2020 року результати цього аналізу були представлені на онлайн-заході, який зібрав понад 1700 зацікавлених сторін, включаючи представників уряду, громадянського суспільства, бізнесу та наукови, які прийняли участь через онлайн-платформу та в режимі онлайн-перегляду в реальному часі. В заключній частині заходу представники провідних громадських організацій, що працюють у галузі екології, енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, зробили спільну заяву до Кабінету Міністрів України, яку очолює Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, про необхідність розробити та затвердити Український Зелений Курс для переходу до сталої енергетики.

Даний звіт підготовлено в рамках проекту співпраці НУО «Громадянське суспільство за сталу енергетику – від місцевого до національного рівня у Східній Європі» – SELNEE, 2020-2021, за фінансової підтримки CISU, Данія. Звіт містить експертні оцінки та думки НУО «Агентство з відновлюваної енергетика» (АВЕ), що не відображає думки фінансового спонсора CISU.

Огляд кліматичних дій та переходу до сталої енергетики в Україні

Огляд кліматичних дій та переходу до сталої енергетики в Україні (англійською)

Партнери проекту SELNEE:

      

Більше про проект “Громадянське суспільство за сталу енергетику – від місцевого до національного рівня у Східній Європі (SELNEE)” читайте тут: https://rea.org.ua/projects/472/  та тут: https://www.inforse.org/europe/SELNEE.htm

Проект SELNEE фінансово підтримується Фондом громадянського суспільства CISU – Civil Society in Development (Громадянське суспільство у розвитку), Данія